fbpx

iPhone 11 Pro Max Ön İnceleme: Sadece Vergisi 8.000 TL

iPhone 11 Pro ve Pro Max hakkında her türlü soruya yanı bulacağınız detaylı bir ön inceleme yazısı hazırladık. iPhone 11 Pro Max fiyatı, fotoğrafları, videoları, yorumlarıyla birlikte, gelin Apple’ın yeni gözdelerine yakından bakalım.

iPhone 11 nihayet karşımızda. Biz de ailenin üst segment üyeleri iPhone 11 Pro ve Pro Max hakkında tüm soruları yanıtlamak için buradayız. Apple’ın Steve Jobs Salonu’nda düzenlediği lansmanla sahneye çıkan yeni iPhone 11’ler özellikleriyle dikkat çekti… Ancak bu kadar klişe bir giriş yapmayacağız. Asıl olay telefonların fiyatı…

Apple, iPhone X ile beraber getirdiği ve iPhone XS ile genişlettiği fiyat politikasını değiştirmedi. Ancak cihazların tahmini Türkiye fiyatları son derece yüksek. Özellikle yaşanan son vergi artışının ardından iPhone 11 Pro ve Pro Max fiyatlarına yansıyacak vergi tutarı yaklaşık 8 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Fiyatlar hakkında detaylı değerlendirmeleri iPhone 11 Pro ve Pro Max’in detaylı ön incelemesinden sonra vereceğiz. Zaten fiyatlar da bu sürecin bir parçası olduğundan, yeni iPhone modelleri hakkında kafanızdaki her soruya yanıt vermeye çalıştık. Hazırsanız, başlıyoruz.

iPhone 11 Pro Max tasarımı: Bana “Zen mimarisi” dediniz bakın ne oldu şimdi… 

iphone 11 pro

Evet Zen mimarisi… Apple’ın belki de bugünlere gelmesini sağlayan, tasarımlarının sade olduğu kadar özgünlüğünü koruyan yegane etmendi. Steve Jobs’ın başarısız olunca Apple’dan kovulduğu 1985 yılından sonra keşfettiği, son derece değerli bir hazineydi Zen felsefesi… Jobs, bu felsefeyii alıp 1997’de Apple’a döndükten sonra üretimden, stratejilere kadar bir “mimari” inşa etmişti.

Jobs’ın ölümünden 6 yıl sonra tanıtılan iPhone X, Zen mimarisinin en çok hissedildiği iPhone serisinde, radikal bir değişimi simgeliyordu. Aynı zamanda serinin 10. yılına özel olarak üretilmiş bir cihazdı. Sevildi, sektöre çentikli ekran gibi standartları getirdi. Ancak şirketin Jobs’ın anlayışını terk ettiğine dair eleştiriler almasına da neden oldu. 

John Ive, Apple’ın eski baş tasarımcısı ve Jobs’ın en yakın arkadaşlarından birisiydi. Jobs’un ölümünden sonra John Ive, Tim Cook ile çalışmaya başladı ve yeni ikilinin bir türlü anlaşamadıklarına dair dedikodular ortaya çıktı. iPhone X ve XS ailesi de John Ive tarafından, ancak Tim Cook yönetiminde tasarlanmıştı. Her şey çok güzeldi… Ta ki Ive, 2019’da Apple’dan istifa edene kadar.

iphone 11 pro max

Apple, iPhone serisi için iPhone X ile getirdiği standartları iPhone 11’de de kullanmaya devam ediyor. iPhone 11, çentikli ekranı, sol üst köşede bulunan kamera modülüyle beraber… Bir saniye… Evet o kamera modülünden bahsediyoruz. Yuvarlak köşeli kare içine oturtulan 3 sensöre sahip olan yerden.

iPhone 11 Pro ve Pro Max için belki den çok eleştiri alan tasarım değişikliği kameralardan ibaret. Bu tasarımın ardı teknik açıdan hiç de boş değil, ancak o eski Apple tasarımlarını benimseyen çoğu insanı rahatsız edebiliyor. Ayrıca biliyoruz ki iPhone 11 Pro ve Pro Max ile birlikte gelen bu modülü sevecek çok sayıda kullanıcı da var.

Öyle ya da böyle, zamanında iPhone X çentiği eleştirilmesine rağmen nasıl 2 ay içinde 20 tane çentikli telefon gördüysek, bir benzerini de iPhone 11 kamera modülü için görebiliriz. Nitekim bu tasarım çizgisinin Steve Jobs’ın temelini attığı zen mimarisinden uzaklaştığı açık.

iphone 11 pro beyaz

iPhone 11 Pro ve Pro Max’in çetin dışındaki tüm kenarlarındaki çerçeve kalınlıkları aynı. Apple’ın iPhone XS Max’ten diğer açılarda çok da farklı bir şey yaptığını söyleyemeyiz. Yeni iPhonelar, Apple’ın 2010’lu yıllardaki geneleklerini, 2020’li yıllara taşıyacaklar.

iPhone 11, Pro ve Pro Max’in çerçeveleri çentik dışında her kenar için aynı ölçülerdeyken, önceki modellere kıyasla biraz daha daraltrılmış durumda. Bu da kullanılabilir ekran alanını bir nebze de olsa artıran bir detay. iPhone 11 ailesi muhakkak sektöre yeni standartlar getirecek, ancak tasarım açısından tartışılacağı kesin.

iPhone 11 Pro Max sağlam mı? Telefon düşerken balayı planlarınızı iptal edin:

iphone 11 kılıf

iPhone 11 ailesiyle birlikte serinin son üyesinde cam gövde standart bir hale geldi. Apple, cam alaşımlarını geliştirmeye devam ediyor ve her yeni modelde sağlamlık konusunda farklı adımlar atıyor. Elbette firma iPhone XS’e kıyasla yeni telefonunu daha sağlam yapmak için çalıştı. Ancak artık akıllı telefonlar sağlamlık endişesiyle üretilmiyor.

Cam malzemeler, sağlamlıkları arttıkça telefonların maliyetlerini de yükselten malzemelerdir. Bu da sadece Apple’ı değil sektörün genelini ilgilendiren bir sorun. Metal alaşımlarla kablosuz şarj ve NFC gibi özelliklerinin kullanılamıyor oluşu, firmaların elini bağlıyor. Plastik ne kadar kaliteli olursa olsun uzun vadede sorun çıkarıyor, geriye sadece cam kalıyor.

Eğer olur da iPhone 11 Pro Max için paraya kıyarsanız, eğer olur da o telefonu kulak hizasından düşürürseniz balayı planınızı iptal edin. Sanki herkes balayı yapıyormuş gibi konuştuk ama durum böyle. iPhone 11 aldıktan sonra sigorta masrafından çekinmezsiniz diye düşünüyoruz.

Cam gövdenin ne kadar sağlam olduğunu görmek için geçtiğimiz yıl yayınladığımız iPhone XS Max sağlamlık testini aşağıdan izleyebilirsiniz:

iPhone 11 Pro Max sağlamlık testi de telefonu edinir edinmez YouTube kanalımızda olacak. Buraya tıklayarak kanalımıza abone olabilir, bildirimleri açabilirsiniz.

iPhone 221 Pro ve Pro Max, kılıf seçeneklerine bakmadan alamayacağınız iki model. Bu telefonu alıp kılıfsız, ekran koruyucusuz kullanabilen en az milyarder seviyesinde zengindir. Elbette bu söylediğimiz sadece Türkiye için geçerli.

Apple’ın yeni pazarlama stratejisi: iPhone 11 Pro Max XS Plus Tree Two One Zero…
Kaynak; Webtekno [ iPhone 11 Pro Max Ön İnceleme: Sadece Vergisi 8.000 TL ]

Önceki

Batı Karadeniz Acentaları Batı Antalya’da

Sonraki

16. Taş Heykel Sempozyumu Hazırlıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir